21 Oct 2010

Noví kardináli Svätej rímskej cirkvi

Autor:     Rubrika: Blog        RSS RSS

Pápež Benedikt XVI. oznámil včera mená nových 24 prelátov, ktorých hodlá kreovať za kardinálov. Ide o 10 Talianov, 4 Američanov, 4 Afričanov, 5 Európanov (2 Nemca, 1 Poliaka, 1 Švajčiara a 1 Španiela) a 1 Ázijca. Z tohto počtu je 20 kardinálov voličov, ktorí by ešte nedovŕšili 80. rok veku a mohli by vstúpiť do konkláve voliť nového pápeža. 4 noví kardináli už majú viac ako 80 rokov veku a sú bez šance na konkláve (dokonca dvaja nie sú biskupmi, ale kňazmi). Priemerný vek nových kardinálov je 75 rokov; najmladším je mníchovský kardinál Reihard Marx (57 rokov) a najstarším je Domenico Bartolucci (93 rokov a nie je biskupom), ale najstarším z nových kardinálov voličov je emeritný arcibiskupa Lusaky zo Zambie Medardo Joseph Mazombwe (79 rokov).

Prekvapenia?

Azda ďalším prekvapením je menovanie pomerne veľkého počtu členov Rímskej kúrie. Z desiatich Talianov iba jediný nie je kuriálnym kardinálov (arcibiskup Palerma Paolo Romeo) a kuriálnym je aj Švajčiar Koch (60 rokov), Američan Burke (62 rokov) a Afričan Sarah (65 rokov). Teda až 11 kardinálov sú pracovníkmi Rímskej kúrie.

Prekvapuje aj fakt, že tradičné kardinálske posty veľkých miest ostali bez kardinálskej hodnosti (Florencia, Turín, Praha, Toledo, New York a iné). Určitou výnimkou je poľská Varšava, hoci aj tu došlo k prekvapeniu, že kardinálsku hodnosť nedostal prímas Poľska arcibiskup Kovalczyk, ale varšavský arcibiskup Nycz (60 rokov).

Kardinálske kolégium

Na čele kardinálskeho kolégia stojí v súčasnosti dekan kardinálskeho kolégia Talian Angelo Sodano (má 83 rokov; on predsedá kolégiu keď je pápežský stolec uprázdnený), Jeho zástupcom je kardinál Roger Etchegaray, ktorý má 88 rokov. Priemerný vek celého kardinálskeho kolégia je 75 rokov, najmladším je mníchovský kardinál Reinhard Marx (57 rokov) a najstarším emeritný arcibiskup talianskej Ravenny kardinál Tonini (96 rokov) a arcidiecézy Minsk-Mohilev arcibiskup Światek z Ukrajiny má o 3 mesiace menej.

Kardinálov voličov, ktorí nedosiahli 80 rokov veku je v súčasnosti 101 + 20 nových (spolu 21). Najmladším je už spomínaný mníchovský arcibiskup Marx (57 rokov) a najstarším je marseilsky emeritný arcibiskup kardinál Panafieu, ktorý sa 26.1.2011 dosiahne 80 rokov veku a prestane byť kardinálom voličom.

Pre úplnosť sa žiada dodať, že biskup, arcibiskup alebo kardinál musí podať pápežovi abdikáciu z úradu, ak dosiahne 75. rok veku. Ak dosiahne vek 80 rokov automatiky stráca úrad, ktorý zastáva mimo vnútra kardinálskeho kolégia. Výnimkou je úrad pápeža, ktorého úrad zaniká smrťou alebo ak sa sám úradu zriekne.

Slovenskí kardináli

Slovensko má dvoch kardinálov. Kardinál Jozef Tomko emeritný prefekt Kongregácie pre evajelizáciu národov má 86 rokov (nar. 1924) a rovnaký vek má aj kardinál Ján Chryzostom Korec, emeritný nitriansky biskup. Je tak trochu paradoxom dejín, že obaja sa nikdy nezúčastnili konkláve čiže voľby pápeža. V čase voľby súčasného pápeža mali obaja už viac ako 80 rokov veku. Oboch kreoval za kardinálov pápež Ján Pavol II.

Foto prevzaté: http://sacrissolemniis.blogspot.com

Počet komentárov: 4

Počet komentárov: 4. Článok: “Noví kardináli Svätej rímskej cirkvi”

 1. Michaeldňa 21. 10. 2010 o 21:14

  Na doplnenie: “tradicne” kardinalske posty ako Praha, New York a ine neboli obsadene kvoli pravidlu, aby sa nemenoval kardinal na sidlo, v ktorom este posobi emeritny biskup kardinal-volic, ktory nedosiahol 80. rok zivota.

  Blizsie napr: http://www.paolorodari.com/2010/10/20/la-dura-legge-degli-emeriti/

    (Citovať)  (Odpovedať)

 2. Dudadňa 22. 10. 2010 o 0:16

  Michael, všimol som si to, lebo som si pozrel relácie aj iných autorov. No niektoré predsa ostávajú: napr. prímas Poľska arcibiskup Kovalczyk (menovaný bol mladý Nycz) alebo arcibiskup New Yorku, Anglicka a niektorí iní. Na druhej strane prefekt Kongregácie pre klérus Piacenza bol menovaný iba pred mesiacom a už bol vymenovaný aj za kardinála. Taktiež sa mi zdá, že na vysoký počet veriacich a tiež biskupov napr. Latinská Amerika má veľmi málo kardinálov (viď príklad Brazílie). Ale napokon je to výsostné právo pápeža menovať kardinálov a tých, ktorých on sám uzná za vhodné. Ďakujem autorke za príspevok.

    (Citovať)  (Odpovedať)

 3. Igordňa 23. 10. 2010 o 15:24

  Prekvapuje ma nenormálne vysoký vek kardinálov a to vôbec nechcem nič v Cirkvi znevažovať alebo podceňovať. Nie nadarmo sa hovorí, že “staroba – choroba” a človek, ktorý má zdravotné problémy dokáže myslieť na problémy a starosti tak nanajvyš svoje, nie iných. Aj keď viem, že asi nič nezmením, nedá mi povedať, žeby sa vek kardinálov mal radikálne znížiť. Ospravedlňujem sa, ale je to veľmi vysoký vek na to, aby človek mohol normálne prirodzene fungovať, pracovať…

    (Citovať)  (Odpovedať)

 4. Lobodašdňa 26. 03. 2012 o 12:21

  Igor , mate pravdu v tom , že po 80 tke už človek je starý a chorý. Ale aj tak ma prekvapuje, že v sučastnosti je enormný počet kardinalov , ktorí majú u dávno po 80 tke. Je ich – 88 . Neuveriteľné !

    (Citovať)  (Odpovedať)

Komentáre